hipertenzija sirdisHipertenzija

Jei hipertenzijos (aukšto kraujospūdžio) diagnozė yra teisinga ir nerandama laikina ar hormoninė padidėjusio kraujospūdžio priežastis, jį koreguojančius vaistus vartoti kasdien tikriausiai teks visą likusį gyvenimą. Tikrai skamba komplikuotai, tačiau pamatysite, kad dauguma hipertenzija sergančių pacientų gerai su tuo susidoroja – tai šiek tiek panašu į dantų valymą kiekvieną dieną.

Nors gydymo įprastai reikia visą gyvenimą, jo pobūdis gali keistis laikui bėgant ir gydytojas atsižvelgs ne tik į kraujospūdžio rodiklius, bet ir kitas Jūsų ligas, galinčias turėti įtakos gydymui. Pagal kitus veiksnius gydymas gali būti sustiprintas ar susilpnintas, todėl labai svarbu reguliariai lankytis pas Jus gerai pažįstantį gydytoją.

Tiesą sakant, gydymosi visą gyvenimą mintis gali bauginti, kai nesupranti, kodėl reikia vartoti vaistus arba kokia yra gydymo nauda. Hipertenzijos gydymas garantuoja ilgesnį gyvenimą ir lėtina arterijų senėjimą. Jei tai suprasite, bus lengviau susigyventi, kad turite vartoti vaistus, tuomet gydymas visą gyvenimą taps gyvybę teikiančiu gydymu.

  Gydykitės!

Tikslas yra mažinti kraujospūdį iki kuo artimesnio normaliam lygio. Tai labai svarbu, nuo to priklauso Jūsų gyvenimo trukmė ir kokybė, net jei iš tikrųjų nejaučiate padidėjusio kraujospūdžio. Būtina koreguoti netinkamą gyvenseną, dažnai reikės vartoti medikamentą kraujospūdžiui gydyti – antihipertenzinį vaistą.  

  Supraskite, kaip svarbu kasdien gydyti hipertenziją.

Dar nežinome, kaip išgydyti hipertenziją. Šiuo metu tegalime laikinai sumažinti kraujospūdžio rodiklius antihipertenziniais vaistais, kurių veikimas yra trumpalaikis. Pasitarkite su savo gydytoju apie šių vaistų apsauginį poveikį. 

  Nepamirškite išgerti vaistų nuo kraujospūdžio.

Norint kontroliuoti kraujospūdį, būtina vaistą vartoti kiekvieną dieną, kaip nurodė gydytojas.

  Visada vartokite vaistus tuo pačiu metu.

Kasdieniame gyvenime svarbu susikurti įprotį, kuris tablečių vartojimą sietų su kita kasdiene veikla, kurią atliekate visada tuo pačiu metu, pavyzdžiui, dantų valymu, valgymu, laikraščio skaitymu. Tai yra labai veiksmingas būdas nepamiršti išgerti tablečių. Taip pat gali padėti išmaniojo telefono įspėjimai. Svarbu formuojant gerus įpročius ir vengiant vaisto koncentracijos sumažėjimo kraujyje nedaryti tarp tablečių vartojimo ilgų pertraukų.

  Pasitarkite su savo gydytoju apie galimus šalutinius poveikius.

Kiekvienas, t. y. veiksmingas, vaistas gali turėti vieną ar daugiau šalutinių poveikių. Daugelis yra nepavojingi ir nutraukus gydymą išnyksta be liekamųjų reiškinių. Svarbu apie tai pasikalbėti su savo gydytoju, o ne pačiam nutraukti gydymą. Jūsų gydytojas gali nuspręsti: mažinti vaisto dozę ar pakeisti jį kitu. 

  Jei gydytojas rekomenduoja, sutikite vartoti kelis antihipertenzinius vaistus arba pakeisti gydymą.

Jei vartojant vieną vaistą kraujospūdis nemažėja, gali prireikti kelių vaistų derinio. Šiais laikais gerai kraujospūdžio kontrolei daugumai pacientų reikia kelių vaistų kombinacijos. Tai, kad du ar daugiau vaistų gali būti derinami vienoje tabletėje, reiškia, jog gydoma gali būti daugiausia 1 ar 2 tabletėmis per dieną. Jei manote, kad vartojate per daug tablečių, pasakykite savo gydytojui, galbūt jis ras paprastesnį gydymo būdą. 

  Pritaikykite gyvenseną prie būklės.

Mažinkite druskos kiekį maiste, reguliariai sportuokite, saikingai vartokite alkoholį ir atidžiai stebėkite savo svorį. Šie įpročiai padės geriau kontroliuoti kraujospūdį. Jei dar galite geriau valdyti stresą ir mesti rūkyti, bus nepaprastai daug naudos Jūsų arterijoms ir sveikatai!

 

Profesorius
Jean Jacques MOURAD 
Terapinių ligų skyrius
Saint Josepho ligoninė