hipertenzija-aukstas-kraujospudis-nematoma-liga

Jums diagnozuota hipertenzija ir norite daugiau sužinoti apie savo būklę?

Čia gera vieta pradėti: rasite visą reikalingą informaciją daugiau sužinoti ir suprasti hipertenziją, jos bendrą poveikį, priežastis ir pasekmes. 

hipertenzija-sirdis

Kas yra kraujospūdis?

Pirmiausia aptarkime kraujo spaudimą. Širdis yra siurblys, varinėjantis kraują po visą kūną ir užtikrinantis, kad deguonis ir maistinės medžiagos patektų į kiekvieną audinį ir organą. Tam, kad tai atliktų, širdis sukuria jėgą, leidžiančią kraujui tekėti arterijomis, vadinamą KRAUJOSPŪDŽIU1.

 

Du pagrindiniai veiksniai lemia kraujospūdžio pokyčius:

  • širdies išpumpuoto kraujo kiekis;
  • pasipriešinimo kraujotakai arterijose dydis.

 

Kuo daugiau kraujo išpumpuoja širdis ir kuo siauresnės arterijos, tuo didesnis kraujospūdis2.

Kaip matuojame kraujospūdį?

Dažniausiai kraujospūdį matuoja gydytojas arba slaugytoja, pavyzdžiui, įprasto vizito metu. Tam jie naudoja sfigmomanometrą. Tai slėgio matavimo įtaisas (manometras), sujungtas su pripučiamu rankogaliu, apvyniotu aplink žastą. Gydytojas pripūs manžetę ir pajusite, kad ranka gana stipriai suspaudžiama. Tuomet manžetės oras lėtai išleidžiamas, pajusite, kad manžetės spaudimas mažėja.

 

Yra du skirtingi sfigmomanometrai:

  • rankinis: gydytojas arba slaugytoja pripučia manžetę rankine pompa, tada pulsą klauso stetoskopu;
  • skaitmeninis: manžetė pripučiama ir išleidžiama automatiškai. Pulsą fiksuoja prietaiso viduje esantis jutiklis.

 

Norint tiksliai išmatuoti kraujospūdį, matuojama prieš tai bent penkias minutes pailsėjus, sėdint ir tylint.

hipertenzija-kraujospudis-sirdies-ligos

Kas yra hipertenzija?

Kai gydytojas ar slaugytoja pamatuoja kraujospūdį, rezultatą sudaro du skaičiai:

  •   pirmasis vadinamas sistoliniu kraujospūdžiu. Jis atitinka didžiausią kraujospūdžio reikšmę, kai širdis susitraukia ir išstumiamas kraujas;
  •   antrasis yra diastolinis kraujospūdis, mažiausia kraujospūdžio reikšmė. Jis esti atsipalaidavus širdies raumeniui ir širdies kameroms prisipildant krauju.

➀ Sistolinis kraujo spaudimas, kai širdis susitraukia

➁ Diastolinis kraujo spaudimas, kai širdis atpalaiduoja

Normalus AKS: 120–129/70–79 mmHg
Hipertenzija: ≥ 140/90 mmHg 

Abi reikšmės išreiškiamos tais pačiai vienetais: arba gyvsidabrio stulpelio milimetrais (mmHg, pvz., 120/80 mmHg), arba gyvsidabrio stulpelio centimetrais (pvz., 12/8 cmHg)3.

APŽVELKIME, KAIP INTERPRETUOTI KRAUJOSPŪDŽIO REIKŠMES

Laikui bėgant ir su amžiumi kraujospūdis kyla, nes didelių arterijų sienos tampa standesnės, o mažos kraujagyslės – siauresnės. Todėl širdis turi generuoti didesnę jėgą, kuri varinėtų kraują po kūną, tai ir lemia padidėjusį kraujospūdį, t. y HIPERTENZIJĄ.

 

Kodėl svarbu pasitikrinti?

Hipertenzija įprastai nustatoma atsitiktinai įprastinės apžiūros metu, tačiau dažnai žmogus pirmą kartą sužino, kad jo aukštas kraujospūdis, tik atvežtas į ligoninę dėl insulto ar širdies problemų. Iš tiesų hipertenzija yra vadinama tyliąja liga, nes dažnai neturi įspėjamųjų požymių ar simptomų, daugelis žmonių nežino, kad ja serga. Būtent dėl šios priežasties vyresniems nei 40 metų žmonėms rekomenduojama reguliariai matuotis savo  kraujospūdį3,6,7.

1,7 milijardai

Hipertenzija visame pasaulyje serga apie 1,7 milijardo žmonių. Ji pirmauja pagal mirties riziką pasaulyje. Hipertenzija atsakinga už 1 iš 8 (12,8 %) mirčių visame pasaulyje.

50 %

hipertenzija sergančių žmonių nežino, kad ja serga.

20 500

mirčių per dieną

Man diagnozavo hipertenziją. Ar aš tokia (toks) viena(s)?

Ne, hipertenzija yra labai dažna būklė. Aukštas kraujospūdis įprastai atsiranda su amžiumi ir paveikia daugiau kaip 60 % vyresnių nei 60 metų žmonių4. Vis dėlto daugeliui jaunų žmonių taip pat yra diagnozuojama hipertenzija8.

Pavyzdžiui, JAV ir Prancūzijoje maždaug kas trečias suaugęs žmogus turi aukštą kraujospūdį8,9. Ši labai gerai žinoma būklė turi aiškiai apibrėžtas valdymo galimybes. Kadangi jau žinote, jog Jūsų aukštas kraujospūdis, geros naujienos yra tai, kad kartu su savo gydytoju galite imtis priemonių jam kontroliuoti.

hipertenzija-insultas-ateroskleroze

 

Hipertenzijos diagnozė gali iššaukti skirtingas emocijas su kuriomis galite susipažinti video reportažuose. Jei atpažįstate save šiuose video – viską galima išspręsti kartu su gydytojo konsultacija.

 

Mano kraujospūdis – aukštas. Kodėl taip yra?

 

Kaip jau matėme, hipertenzijai svarbus amžius, tačiau kiti rizikos veiksniai taip pat gali prie jos prisidėti. Peržiūrėkime kai kuriuos:

hipertenzija-seimos-istorija

šeimos istorija: genetiniai veiksniai greičiausiai turi tam tikros įtakos padidėjusiam kraujospūdžiui, o gyvenimas toje pačioje aplinkoje ir kiti galimi veiksniai taip pat gali didinti riziką10;

hipertenzija-rukymas

rūkymas;

hipertenzija-antsvoris

antsvoris arba nutukimas;

mitybos ypatumai: per daug natrio, per daug alkoholio ar per mažai kalio;

hipertenzija-fizinis-aktyvumas

fizinio aktyvumo stoka;

hipertenzija-stresas

stresas;

Kokius gyvenimo būdo pokyčius galiu įgyvendinti?

Nors niekaip negalite paveikti savo amžiaus ar genetikos, gyvensenos pokyčiai gali padėti mažinti kraujospūdį bei širdies ir kraujagyslių ligų riziką:

hipertenzija-reguliari-fizine-veikla

reguliariai užsiimkite fizine veikla;

hipertenzija-koreguota-mityba

koreguokite mitybą;

hipertenzija-metimas-rukyti

meskite rūkyti;

hipertenzija-svorio-metimas

stenkitės numesti svorio;

hipertenzija-alkoholio-mazinimas

mažinkite alkoholio vartojimą;

nestresuokite.

Mano kraujospūdis – aukštas. Kas man gresia?

 

Aukšto kraujospūdžio sukeltas pernelyg didelis slėgis į arterijų sieneles gali pakenkti kraujagyslėms, taip pat ir organams. Kuo didesnis kraujospūdis ir kuo ilgiau jis nekontroliuojamas, tuo didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis (insultu, širdies ligomis ir nepakankamumu). Taip pat gali nukentėti ir kiti organai: inkstai, galūnės ir akys13.

 

hipertenzija-insultas-sirdies-ligos-inkstu-nepakankamumas-ateroskleroze
   Insultas

Dėl aukšto kraujospūdžio gali susiaurėti ar plyšti arterijos, tiekiančios kraują ir deguonį smegenims, tai sukelia insultą. Jo metu smegenų ląstelės miršta, nes negauna užtektinai deguonies. Insultas gali sukelti rimtą kalbos, judėjimo ir kitos pagrindinės veiklos negalią. Insultas gali nužudyti14 .

   Širdies ligos

• Vainikinių arterijų ligos: dėl riebalų nuosėdų užsikemša pagrindinės arterijos, maitinančios širdį15.

• Miokardo infarktas: kraujo tiekimas į širdį staiga užblokuojamas ir trūkstant deguonies pradeda mirti širdies raumuo14.

   Inkstų nepakankamumas

Aukštas kraujospūdis gali pažeisti inkstų arterijas ir sutrikdyti gebėjimą efektyviai filtruoti kraują13

   Regos praradimas

Dėl tinklainės smulkių kraujagyslių pažeidimo13.

   Aterosklerozė

Ši būklė atsiranda, kai per daug cholesterolio apnašų susikaupia arterijose, todėl jos susiaurėja16.

 

 

Mano kraujospūdis – aukštas. Ar yra kitų sąlygų, į kurias turėčiau atkreipti daugiau dėmesio?

 

Būna, kad ligos poveikį stiprina kitos ligos, vadinamos gretutinėmis, ypač reikalaujančiomis dėmesio. Tarp „blogų hipertenzijos draugų“ pagrindiniai yra šie:

 

hipercholesterolemija: didelis MTL cholesterolio kiekis kraujyje susijęs su padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų kaip aterosklerozė ir vainikinių arterijų liga rizika17;

koronarinių arterijų liga: aterosklerozė (cholesterolio plokštelės) vainikinėse arterijose riboja kraujo pritekėjimą į širdį, dėl to miokardo ląstelėms trūksta deguonies. Įprastas simptomas yra krūtinės skausmas, tai vadinama angina, kuris dažniausiai pasireiškia fizinio krūvio metu19;

2 tipo cukrinis diabetas: padidėjęs cukraus kiekis kraujyje ilgesnį laiką sukelia komplikacijų kaip insultas, pėdų opos ir akių pažeidimai18;

lėtinė inkstų liga: kai inkstai funkcionuoja netinkamai kelis mėnesius ar metus, gali kilti tokių komplikacijų kaip širdies ir kraujagyslių ligos, anemija (kraujyje nepakanka raudonųjų kraujo kūnelių arba jie funkcionuoja netinkamai) arba perikarditas (į maišelį panašaus audinio perikardo, kuris supa širdį, palaiko ją ir padeda veikti, uždegimas)20,21,22;

hipertenzija-kontroliuok

Kaip galiu geriau kontroliuoti hipertenziją?

 

Mobiliojo telefono programėlė „MyBP Control“, specialiai sukurta hipertenzija sergantiems pacientams, padedanti kasdien gyventi su hipertenzija.

Jūs galite:

peržiūrėti kraujospūdžio pokyčių diagramą „MyBP Diary“;

priminimai padės kontroliuoti, kad nuolat vartotumėte vaistus;

stebėti savo pažangą.

qr kodas

 

„MyBP Control“ kiekvieną dieną padės geriau kontroliuoti hipertenziją.