hipertenzija-aukstas-kraujospudis-nematoma-liga

Klausimai – atsakymai

hipertenzija-sirdis
  Kaip dažnai pasitaiko hipertenzija?

Maždaug 4 iš 10 suaugusių, vyresnių nei 25 metai, serga hipertenzija1. Taip pat nustatyta, kad daugiau nei 60 % vyresnių nei 60 metų žmonių ir 9 iš 10, išgyvenantys iki 80 metų, sirgs hipertenzija1,2.

  Man 25 metai, esu liekna(s), mano šeimoje niekas neserga hipertenzija. Ar tai reiškia, kad aš nesusirgsiu hipertenzija?

Ne, kraujospūdis pakilti gali bet kam. Nors tai tikrai labiau būdinga vyresniems žmonėms, kurių šeimoje kas nors sirgo hipertenzija arba turintiems antsvorio, nuo hipertenzijos niekas nėra apsaugotas. Yra ir kitų rizikos veiksnių3,4,5.

  Ar hipertenzija praeis negydoma?

Tikrai retai hipertenzija išnyksta savaime. Iš tikro kraujospūdis laikui bėgant pamažu didėja, taip pat didėja ir komplikacijų rizika. Gydytojo rekomenduojami gyvenimo būdo pokyčiai galėtų sumažinti kraujospūdį. Tačiau dažnai prireikia gydymo6.

  Ar galima išgydyti aukštą kraujospūdį?

Nors jis nėra išgydomas, šiuolaikiniu gydymu įmanoma valdyti. Tačiau nutraukus gydymą hipertenzija dažniausiai greitai atsinaujina6.

  Ar labai pavojingas aukštas kraujospūdis? Koks turi būti, kad sukeltų insultą ar miokardo infarktą?

Hipertenzija siejama su padidėjusia insulto ir miokardo infarkto rizika, kuo didesnis kraujospūdis, tuo didesnė rizika.

Jei kraujospūdis nuolat yra 140/90 mmHg ir aukštesnis, reikia gydyti, nors iš pradžių gali pakakti ir gyvenimo būdo korekcijos, pvz., dozuoto fizinio krūvio, svorio korekcijos antsvorio ar nutukimo atveju.

Tačiau jei kraujospūdis dažnai viršija 160/110 mmHg, įprastai nedelsiant pradedama gydyti vaistais. Pakilęs kraujospūdis, viršijantis 200/120 mmHg, laikomas pavojingu, ir, jei be kitų simptomų, yra regos sutrikimų ar širdies nepakankamumas, tokiems pacientams reikia skubios pagalbos6.

  Su kuo turėčiau pasikalbėti, jei noriu sužinoti daugiau?

Šeimos gydytojas tinkamai atsakys į Jūsų klausimus apie kraujospūdį6.

  Kaip dažnai turėčiau kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl hipertenzijos?

Pagal amžių rekomenduojama kartą per 2 metus. Vis dėlto jei esate vyresnis nei 40 metų, saugiau yra kartą per metus. Jei jau diagnozuotas padidėjęs kraujospūdis, tyrimai turėtų būti atliekami dažniau, atsižvelgiant į gydytojo rekomendacijas7.

  Turiu aukštą kraujospūdį ir ketinu pastoti. Ar turėčiau apie tai pasikalbėti su savo gydytoju?

Taip, svarbu tai padaryti. Aukštas kraujospūdis gali sukelti problemų nėštumo metu tiek Jums, tiek kūdikiui. Kraujo spaudimą įmanoma gydyti nėštumo metu, tačiau vartoti galima tik tam tikrus vaistus. Gydytojas pritaikys Jums saugų gydymą6.