Kaip elgtis ilgą laiką leidžiant prie kompiuterio

Daugumai biuro darbuotojų nėra neįprasta 7–8 valandas per dieną praleisti prie darbo stalo – tai kasdienio gyvenimo dalis. Tačiau tokia kasdienybė gali būti ne itin naudinga: visą dieną sėdint prie kompiuterio atsiranda nugaros skausmų (dėl blogos laikysenos), akių įtampa ir t. t. Vis dėlto gali būti kitaip. Pateikiame kelis paprastus patarimus, kaip kovoti su neigiamais sėslumo padariniais.

   Taisyklinga laikysena. Sėdėkite taisyklingai: nugara tiesi, pečiai atlošti, o monitoriaus viršus turi būti akių lygyje. Jei reikia judinti galvą aukštyn arba žemyn, pareguliuokite ekrano aukštį. Pabandykite spausdinti pakėlę riešus nuo stalo, klaviatūros ar pelės kilimėlio. Kojas laikykite sulenktas per kelius, kad keliai būtų lygūs su klubais arba tik šiek tiek aukščiau nei jie. Pėdos turi būti tiesios ant grindų arba ant tam tikrų atramų.

Lengvi tempimo pratimai

   Kaklas: norėdami pratempti kaklą, pirmiausia lėtai lenkite galvą į priekį ir atgal, tada į šonus ir galiausiai kelis kartus pasukite galvą į dešinę ir kairę. Tai galima daryti praktiškai bet kurią akimirkąir taip mažinti įtampą. Niekada nesukite galvos aplink kaklą, gali pakenkti sąnariams. 

   Pečiai: norėdami sumažinti pečių įtampą, kiekvieną petįstumkite į priekį maždaug 10 kartų, tada atgal. 

   Rankos ir pečiai: padėkite rankas ant stalo krašto, išskėstas maždaug per jų ilgį nuo kūno. Rankas pasukite taip, kad būtų nukreiptos į Jus ir pasilenkite, pečius lošdami atgal. Kitas žingsnis – stumti pečius ir alkūnes arčiau stalo. 

   Riešai: dažnai sukite riešus, jei rankos jaučiasi sustingusios, 10 kartų pagal laikrodžio rodyklę, 10 kartų – prieš. 

  Darykite pertraukas. Reguliariai atsistokite ir pajudėkite, kad suaktyvintumėte rankų ir kojų kraujotaką, tai neleis per daug pavargti. Nueikite iki vandens aparato, šiek tiek pasivaikščiokite lauke ir (arba) lipkite laiptais, o ne važiuokite  Be to, kad švelniai treniruosite kojas ir širdį, grynas oras ir pertraukėlė padės atsipalaiduoti. 

Pasinaudokite valandėlėmis, kai nedirbate. Atsistokite ir išeikite trumpam pasivaikščioti. Jei turite vietos ir privatumo, padarykite kelis atsispaudimus ar pritūpimus. Pakanka pajausti, kad raumenys dirba, bet nepradėti prakaituoti – biuras tikrai tam ne vieta.

Kiti geri įpročiai

   Kelis kartus giliai įkvėpkite: kad įdarbintumėte pilvo preso raumenis, įkvėpę kelias sekundes sulaikykite kvėpavimą, tada iškvėpdami atleiskite. Jei įmanoma, kvėpuokite grynu oru lauke, kaip minėta anksčiau. 

   Gerkite visą dienąjei tai darysite reguliariai, jausitėsJei yra vandens aparatas, įsipilkite į puodelį ar stiklinę, o ne vandens butelį. Kodėl? Tai įpareigos atsikelti ir nueiti iki aparato papildyti, taigi skatins judėti ir prasitempti.