Kaip iššifruoti maisto ženklinimo etiketę

Sveikatos priežiūros specialistai dėl padidėjusio kraujospūdžio dažnai pataria pritaikyti mitybos įpročius pagal savo poreikius: „Būtinai mažinkite vartojamos druskos kiekį“ arba „Venkite pusfabrikačių, jie dažnai būna labai riebūs ir sūrūs“. Tik kartais nėra taip lengva susigaudyti tarp maisto produktų ir pritaikyti šias taisykles. Mes kalbame apie druską ar natrį? Kaip atpažinti lentynoje esančio produkto kokybę? Štai keli patarimai, kurie palengvins Jūsų gyvenimą, kai eisite pirkti maisto.

Kuo skiriasi druska ir natris?

Druska laikoma maistu, pagardu ar sudedamąja dalimi, todėl dedama į patiekalus. Jūrinės kilmės druską sudaro apie 40 % natrio ir 60 % chlorido.

 

Kita vertus, natris yra maistinė medžiaga ir priklauso mineralų šeimai. Jis būtinas, jo turime gauti su maistu, nes organizmas jo negamina. Daugelyje maisto produktų yra natūralaus natrio, tik skirtingais kiekiais.

Žmonėms, sergantiems hipertenzija, patariama riboti druską. Jei tiksliau, tai reiškia stebėti vartojamo natrio kiekį. Tačiau vienuose produktuose nurodomas druskos, o kituose – natrio kiekis.

druska-ir-natris

 

Mūsų patarimas:

jei norite perskaičiuoti natrio kiekį į druskos, tiesiog padauginkite jį iš 2,54


100g traškučių pavyzdys:

Natrio kiekis

652 mg natrio 

 

Ekvivalentiškas druskos kiekis

1,65 g druskos (= 1656 mg)

652 x 2,54


Verta žinoti: PSO rekomenduoja mažinti druskos vartojimą iki mažiau nei 5 g per dieną aukšto kraujospūdžio rizikai mažinti.

Ko ieškoti ant maistingumo etiketės?

Maisto pakuotėse yra daug informacijos. Norėdami sužinoti apie maistinę produkto kokybę, patariame sutelkti dėmesį į 2 pagrindinius kriterijus.

 

1
Sudedamųjų dalių sąrašas – prisiminti 2 momentus:

lgį: kuo trumpesnis, tuo geriau! Ilgas ingredientų sąrašas dažnai nurodo daug priedų arba tai, kad yra labai apdorotas;

ingredientų išvardinimo tvarką: jie klasifikuojami pagal mažėjantį kiekį, t. y. pirmiausia išvardinami tie, kurių yra daugiausia.

 
2
Maistingumo informacijos lentelė

Joje pateikiama informacija apie maisto teikiamą energiją ir maistines medžiagas.

Ypač dėmesį atkreipkite į druskos ar natrio kiekį. Tai labai svarbu žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį;

kalbant apie kitas sudėtines dalis, svarbu prisiminti produkto paskirtį. Patikrinkite saldaus produkto cukraus kiekį: dažniausiai tai yra pridėtinis cukrus. Jei norite pikantiško produkto, daugiau dėmesio atkreipkite į riebalus, ypač sočiąsias riebiąsias rūgštis, kurių vartojimą reikėtų riboti, kai laikomasi dietos širdies ir kraujagyslių sveikatai gerinti.

 

 

Produktai, kuriuos renkamės, yra svarbūs, tačiau nepamirškite, kad kokybiškos dietos pagrindas yra pusiausvyra, įvairovė ir malonumas!