Mankšta ir senėjimas

Jei nuolat mankštinsitės, galite išėję į pensiją išlikti sveiki, energingi ir nepriklausomi. Daug vyresnių nei 65 metų žmonių dažniausiai būna nejudrūs, valandas praleidžia sėdėdami ar gulėdami, todėl ši amžiaus grupė yra sėsliausia. Neveiklumas turi savo kainą: daugiau kritimų, nutukimo, širdies ligų ir ankstyvos mirties, palyginti su bendra populiacija.

Išlaikyti aktyvumą su amžiumi tampa dar svarbiau, nes nejudėjimas susijęs su prasta sveikata ir priklausomybe nuo kitų. Pagyvenusiems žmonėms, turintiems judėjimo sunkumų, sunku žaisti su anūkais, nuvykti į parduotuvę ir susitikti su draugais, tai blogina jų gyvenimo kokybę.

Tačiau vyresniems judėti – nebūtinai mankštintis. Viskas naudinga, kas skatina judėti, nesvarbu, ar reikia daugiau pastangų (pvz., sportinė veikla) ar ne (pvz., vaikščiojimas ar darbas sode). Stenkitės ką nors daryti kiekvieną dieną, kad veikla užimtų bent 2,5 valandos per savaitę ar daugiau. Trumpi užsiėmimai visiškai tinka; tikslas yra judėjimas, o ne ekstremalūs pratimai, kurie per daug didintų širdies ritmą.

Pagyvenusių žmonių tinkamos aerobinės (vidutinio intensyvumo) veiklos pavyzdžiai:

  1. greitas ėjimas;
  2. vandens aerobika;
  3. važiavimas dviračiu lygioje vietoje ar nedaug kalvotoje vietovėje;
  4. teniso žaidimas poromis;
  5. žoliapjovės stumdymas.

Ne tik skirkite laiko aktyviam sportui, bet ir stenkitės mažiau sėdėti. Tai nereiškia, kad venkite žiūrėti televizorių, naudotis kompiuteriu, vairuoti, skaityti, kalbėti ar klausytis muzikos. Tiesiog reiškia, kad neturėtumėte to daryti ilgai – darykite pertraukėles, kitaip tariant, išsivirkite puodelį kavos, pasivaikščiokite su šunimi, suplaukite indus, paskambinkite, parašykite laišką ir pan. Tada grįžkite prie to, ką darėte, jei norite. Visai nesvarbu, kokią veiklą pasirinkate, svarbu, kad ji patiktų!